Apie

TARPTAUTINIS PROJEKTAS „EUROPOS MUZIEJŲ NAKTIS“

2005 m. Prancūzijos kultūros ir komunikacijos ministerija inicijavo tarptautinį projektą, pavadintą „Europos muziejų naktis“. Jau pirmaisiais metais šis sumanymas sulaukė muziejų bendruomenės palaikymo – į naktinę veiklą įsiliejo įvairūs Europos, tarp jų ir Lietuvos, muziejai. Nuo pat projekto pradžios Šiauliuose lankytojus naktinėti pakvietė ir Šaulių „Aušros“ muziejus.

Bėgant metams naktiniai renginiai muziejuose gegužės mėn. tapo tradicija, pritraukiančia milijonus lankytojų. Tokią projekto sėkmę lėmė išskirtinumas – galimybė vakare ir naktį apsilankyti muziejuose, kai paprastai tuo laiku jie būna uždaryti. Maža to, ilgainiui vis daugiau muziejų ne tik atvėrė savo ekspozicijų duris, bet pradėjo organizuoti neįprastus renginius, kuriančius netikėtą, naują muziejų veidą ir pritraukiančius platesnes auditorijas.

„Europos muziejų naktis“ daugumoje muziejų prasideda apie 18–19 val. ir tęsiasi iki vidurnakčio. Paprastai renginiui įgyvendinti pasirenkama pirma šeštadienio naktis po gegužės 18-osios – Tarptautinės muziejų dienos. Viena iš projekto įgyvendinimo sąlygų – muziejų lankymas ir renginiai turi būti nemokami, taip suteikiama proga visiems apsilankyti kultūros įstaigose.

Pirmasis „Europos muziejų nakties“ renginys, pavadintas „Šviesos naktyje“, Šiauliuose įvyko 2005 m. Chaimo Frenkelio viloje, 2006 ir 2007 m. – Žaliūkių malūnininko sodyboje. Trejus metus projektas buvo kitų „Aušros“ muziejaus renginių dalis, o nuo 2008 m. pradėtas organizuoti kaip atskiras renginys ir ilgą laiką (iki 2015) vyko tik Chaimo Frenkelio viloje.

Beveik kasmet „Europos muziejų naktis“ „Aušros“ muziejuje turėjo temą: 2008 m. – „Naktis muziejuje N-14“, 2009 m. – „Naktis muziejuje. Veidrodžio metamorfozės“, 2010 m. – „Naktis muziejuje. Elektra: tarp vizijos ir realybės“, 2013 m. – „Iliuzijų parkas. Chaimo Frenkelio vilos parko vasaros sezono atidarymas“, 2014 m. – „Medijų naktis. Chaimo Frenkelio vilos parko vasaros sezono atidarymas“, 2015 m. – „Nepramiegok muziejų nakties“, 2016 m. – „Rožės pražydėjimas tamsoj“, 2017 m. – „Muziejai ir nepatogios istorijos: kalbėti apie tai, kas nutylima“. Paskutinių dvejų metų temos dominavo ir kitų Lietuvos muziejų renginių pavadinimuose. Pasirinkti jas ir rengti vienos temos renginius visoje šalyje pasiūlė Tarptautinė muziejų taryba (ICOM).

2011 m. pirmą kartą muziejų nakties renginys persikėlė į lauką – lankytojams buvo pristatyta rekonstruojamo Chaimo Frenkelio vilos parko dalis. Po metų įvyko ir viso parko atidarymas. Minėtais metais visas dėmesys buvo sutelktas į naują erdvę ir veiklą joje, todėl „Europos muziejų nakties“ renginiui papildoma tema nebuvo renkama.

„Aušros“ muziejus nuo pat pirmųjų renginio metų Šiauliuose suformavo aktyvią ir įvairialypę „Europos muziejų nakties“ aplinką. Nebuvo apsiribojama tik viena veikla, į muziejų atėjusių lankytojų laukė įvairovė – vaizdo, muzikos, šokio, teatro, literatūros, technikos, mados ar kt. sričių pasirodymai ir užsiėmimai, kuriuos atspindėdavo tuometė tema. Naktinėtojai galėjo susipažinti su Artimaisiais Rytais, kino pradžia ir pirmaisiais bandymais kurti meninę erotinę fotografiją (2008), pažinti paslaptingą veidrodžių pasaulį (2009), pamatyti nekasdienius elektros pritaikymo būdus (2010), pasigrožėti kojūkininkų trupės ir fakyrų ugnies pasirodymais (2011), tapti Chaimo Frenkelio vilos parko atidarymo ir iškilmingo fontano paleidimo dalyviais (2012), magiškų triukų ir fokusų (2013), gyvo garsų improvizacijų, mistifikuotos lėlių animacijos (2014) žiūrovais ir pan.

2015 m. į „Europos muziejų nakties“ renginius buvo įtraukta ne tik Chaimo Frenkelio vila, bet ir dar 2 Šiaulių „Aušros“ muziejaus padaliniai – Fotografijos muziejus ir Žaliūkių malūnininko sodyba. Chaimo Frenkelio viloje mados mėgėjai ir ekspertai turėjo progą apžiūrėti parodą „Art deco mada“ iš mados istoriko Aleksandro Vasiljevo kolekcijos, paklausyti jaunų grupių pasirodymų vilos parke, išvysti naktinio miesto panoramą iš 43 m aukščio gaisrinio keltuvo. Žaliūkių malūnininko sodyboje susirinkusieji buvo kviečiami dalyvauti naktinėje ekskursijoje su žibintais vėjo malūne, stebėti žvaigždes kartu su Jaunųjų technikų centro astrofizikais. Lankytojai iš Fotografijos muziejaus stogo terasos žvelgė į atsiveriančią Šiaulių panoramą, galėjo paklausyti gyvos muzikos, dalyvauti interaktyvioje edukacinėje veikloje, pamedituoti muziejaus vinilotekoje.

Siekiant šiauliečiams ir miesto svečiams suteikti progą per vieną naktį aplankyti 3 muziejus, kartu su UAB „Busturas“ sukurtas visus muziejus jungiantis vienkartinis maršrutas, kuriuo viešojo transporto autobusai kursavo iki 1 val. nakties, o populiariausi miesto autobusai – pagal šeštadienio tvarkaraštį. Muziejų nakties viešojo transporto maršrutai buvo sudaryti 2015–2018 m.

Išskirtiniais metais tapo 2016-ieji. Tąkart Šiaulių „Aušros“ muziejus pirmą kartą pakvietė prisidėti kitus Šiaulių miesto muziejus ir surengė naktinę veiklą net 5 savo padaliniuose (Fotografijos muziejuje, Chaimo Frenkelio viloje, Dviračių muziejuje, Žaliūkių malūnininko sodyboje, Radijo ir televizijos muziejuje). Palaikydami idėją, prie projekto prisidėjo 6 Šiaulių muziejai: Šiaulių geležinkelio, V. Kavaliauskienės katinų, Vandentvarkos, Nacionalinių lėlių, Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos istorijos Jono Krivicko, Šiaulių kino. Dauguma šių muziejų į vakarinius renginius kvietė pirmą kartą. Sulaukta rekordinio susidomėjimo – per naktį muziejuose apsilankė 20 019 lankytojų, „Aušros“ muziejaus padaliniuose – 13 249.

2017 m. projektas Šiauliuose dar labiau išaugo, duris atvėrė ir į vakarinius nemokamus renginius pakvietė net 13 muziejų: 5 „Aušros“ muziejaus padaliniai, 5 muziejai, dalyvavę 2016 m., – Šiaulių geležinkelio, Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijos istorijos Jono Krivicko, Šiaulių kino, Vandentvarkos, V. Kavaliauskienės katinų – ir 3 nauji, pirmą kartą projekte dalyvavę, muziejai – Sporto, Šiaulių apygardos teismo teismų istorijos, Šiaulių universiteto Gynybos ir karybos edukacijos. Dauguma muziejų duris atvėrė 19 val. ir lankytojų laukė iki 24 val., kiti – iki 1 val. Per šį laiką visuose muziejuose sulaukta 26 508 lankytojų, „Aušros“ muziejaus padaliniuose – 17 647. Šiai muziejų nakčiai „Aušros“ muziejus taip pat sukūrė interaktyvų maršrutą „Muziejų naktis Šiauliuose“, kurį pateikė „IZI.travel“ programėlėje. Tai leido išmaniųjų telefonų ir planšetinių kompiuterių naudotojams lengviau surasti projekte dalyvaujančius muziejus ir susipažinti su jų parengta vakaro programa.

2018 m. projektas vyko Europos kultūros paveldo aktualizavimo tema „Modernėjanti Lietuva“. Tais metais gegužės 19 d. 19–24 val. Šiauliuose į vakarinius ir naktinius nemokamus renginius kvietė 13 muziejų. Šiai muziejų nakčiai antrus metus iš eilės „Aušros“ muziejus sukūrė interaktyvų maršrutą „Muziejų naktis Šiauliuose“, kurį pateikė „IZI.travel“ programėlėje. Per muziejų naktį Šiauliuose 2018 m. sulaukta per 26 tūkst. lankytojų.