2022 m. gegužės 14 d. Šiauliuose vyko „Europos muziejų naktis“. Tarptautinis projektas pritraukė tūkstančius lankytojų, apžiūrėti ekspozicijas ir dalyvauti naktinėse veiklose kvietė net 17 muziejų. Per vieną naktį Šiaulių muziejai sulaukė daugiau kaip 20 tūkst. apsilankymų.
Po dviejų pandeminių metų ir juos lydėjusių ribojimų, 2022 m. „Europos muziejų naktis“ į Šiaulius grįžo su trenksmu ir buvo išties kosminė. Pirmą kartą Šiaulių „Aušros“ muziejaus organizuotame projekte dalyvavo tiek daug muziejų, sulaukta itin didelio apsilankymų skaičiaus. Populiariausia buvo Chaimo Frenkelio vila, joje apsilankė 3340 lankytojų, Fotografijos muziejuje – 2548, Venclauskių namuose-muziejuje – 2118, Dviračių muziejuje – 1874, Šiaulių geležinkelių muziejuje – 1840. Per tūkstantį lankytojų sulaukė ir Radijo ir televizijos, Vandentvarkos ir Vandos Kavaliauskienės katinų muziejai.
Atliepiant akcijos idėją – apžiūrėti muziejus vėlyvuoju paros metu – šiemet buvo pasirinkta plėtoti temą „Kosminė naktis muziejuje“. Lankytojai išvydo kosmines instaliacijas, vaizdo ir garso šou, parodas, išgirdo jaunųjų atlikėjų koncertus ir elektroninės muzikos kūrėjų miksuojamus kosminius muzikos takelius, buvo vedamos ekskursijos, vyko piešinių konkursas ir daugybė edukacinių veiklų.
Lankytojų laukė daugybė netikėtumų: vos įžengus pro Chaimo Frenkelio vilos-muziejaus duris pasitiko dangaus skliauto instaliacija, o kino salėje vyko kosminis vaizdo ir garso šou. Fotografijos muziejuje veikė išskirtinė paroda, kurioje užfiksuotos seniausios Saulės fotografijos bei pirmojo lietuviško palydovo nufotografuota kosminė nuotrauka, lankytojai galėjo pakeliauti po neaprėpiamas kosmoso platybes ir atrasti fotografijos ir astronomijos draugystę, išgirsti astrofotografo A. Medvedevo paskaitą tiesiogiai iš fotografo asmeninės observatorijos.
Didelio Muziejų nakties lankytojų susidomėjimo sulaukė šiemet duris po rekonstrukcijos atvėręs Šiaulių istorijos muziejus, čia buvo galima apžiūrėti naujai įrengtas muziejaus erdves, veikiančias parodas, išvysti muziejuje eksponuojamas geležines kryžių viršūnes, susipažinti su jų ornamentika, simbolika, aktualizuojančia dangaus kūnus. Venclauskių namuose-muziejuje tik šią naktį buvo galima išvysti įspūdingą XIX a. II p. Vokietijoje pagamintą dangaus skliauto gaublį iš Šiaulių J. Janonio gimnazijos.
Muziejų lauko erdvėse taip pat šurmuliavo šventiškai nusiteikę šiauliečiai, Chaimo Frenkelio vilos parke ir Fotografijos muziejaus stogo terasoje tradiciškai vyko muzikiniai pasirodymai, Žaliūkių malūnininko sodyboje – edukacinės veiklos, žaidimai, dangaus šviesulių stebėjimas.
Visuose muziejuose lankytojams buvo paruošta daug netikėtumų, įtraukiančių edukacinių veiklų, ekskursijų ir net Valstybinio Šiaulių dramos teatro užkulisių paslapčių.
Projekto organizatoriai labai dėkingi UAB „Busturas“ ir Šiaulių miesto savivaldybei už specialų lankytojų patogumui sukurtą Muziejų nakties autobusų maršrutą.
Lankytojų srautus muziejininkams padėjo suvaldyti būrys savanorių iš Šiaulių miesto mokyklų. Moksleiviams tai buvo puiki proga pažinti muziejus iš arčiau ir tapti tarptautinio projekto dalimi.
Organizatorius – Šiaulių „Aušros“ muziejus. Rėmėja – Šiaulių miesto savivaldybė. Informaciniai rėmėjai: „Etaplius“, „Šiaulių kraštas“.